‎⁨ازن در مرغداری و دام و کشتارگاه و ماهی⁩

admin
207
‎⁨ازن در مرغداری و دام و کشتارگاه و ماهی⁩

اُزن در مرغداريها

کاربرد سيستم اُزن ژنراتور در مرغداريها را مي توان به سه بخش مختلف تقسيم کرد:

بخش اول: استفاده از سيستم اُزن ژنراتور در جهت استريل و ضدعفوني کردن آب مرغداري مي باشد که اين روش جزوتکنولوژي هاي روز دنيا در جهت بهبود آب مصرفي مطرح است، که علاوه بر استريل و ضد عفوني کردن آب مرغداري هيچ ماده شيميايي در آب باقي نخواهد ماند و باعث ژلاتينه شدن واکسن در داخل آب نمي شود و همچنين مکانيسم اثر داروها از جمله آنتي بيوتيک و الکتروليت ها را کاهش نداده و باعث جذب بهتر مواد مکملي به طيور مي گردد.

بخش دوم: استفاده از اين سيستم در جهت استريل کردن سالن توليد و حذف بوي ناشي از متصاعد شدن گاز آمونياک در سالن مي باشد. وجود گاز آمونياک در سالن هاي مرغداري علاوه بر ناراحتي هاي ثانويه از جمله سوزش چشم، باعث بروز برخي بيماريهاي تنفسي در طيور مي گردد. همچنين در مورد نيمچه هاي گوشتي نيز باعث بالا رفتن ضريب تبديل، و هدر رفت برخي هزينه هاي جاري در فارم مي گردد. به دليل خاصيت اکسيد کنندگي اُزن، گازهاي نسوخته حاصل از آمونياک از بين رفته و نياز به گردش هواي سالن کمتر مي شود و فعاليت فن ها نيز به شدت افت خواهد کرد. در نتيجه دماي سالن در مدت زمان بيشتري يکنواخت باقي مي ماند و هزينه سوخت جهت جبران دماي اتلاف شده کاهش مي يابد.

 

بخش سوم: استفاده از اين سيستم ها در بخش طيور مربوط به اتاق گاز و انبار نگهداري تخم مرغ ها مي باشد. با توجه به اينکه جوجه در آوري در دستگاه انکوباتور ارتباط مستقيم با چند فاکتور مهم و حياتي دارد، که علاوه بر قدرت جوجه درآوري تخم مرغ ها مهم ترين مسئله بخش آلودگي و بار ميکروبي سطح تخم مرغ ها مي باشد که در اين فرايند کشورهاي صنعتي در صدد برآمده اند که از ماده بي خطرتري نسبت به فرمالدئيد استفاده کنند . که علاوه بر استريل کامل سطح تخم مرغ ها موجبات جلوگيري از انتشار آلودگي به مابقي تخم مرغ ها را نيز فراهم کند و همچنين حذف بو را نيز داشته باشد. در ثاني تأثير کمتري نسبت به فرمالدئيد بر روي نطفه (در تخم مرغ هاي نطفه دار) گذارد.

 

 

فوائد و مزايای استفاده از اُزن نسبت به ساير مواد ضدعفونی کننده:

1- اُزن با درجه اکسيد کنندگی بالاتر، فعاليت سريعتر، زمان اثر کمتر و تأثير گذاری بهتر، نتايج مطلوب تری براي استريليزاسيون نسبت به ساير روش ها دارا می باشد.

2- سيستم های اُزن به صورت سانترال و دائم کار هستند و نياز به هيچ گونه ماده اوليه مصرفی به جز برق 220 ولت ندارند. استفاده از اين روش در مقايسه با ساير روش های ضدعفونی آب مثل کلرزنی که تهيه آن به صورت موقت و بر مبنای مقدار استفاده روزانه کارخانه انجام شده و هزينه های گزاف خريد، حمل و نقل و نگهداری را در پی دارد، از لحاظ اقتصادی در صنعت مقرون به صرفه بوده و هزينه های جانبی را در گذر زمان به صفر خواهد رساند.

3- استفاده از گاز اُزن جهت ضد عفونی اتاق گاز علاوه بر اکسيژن دهی فراوان به محيط، خطرات تنفسی ناشی از استشمام ترکيبات شيميايی را نيز تا حد زيادی کاهش می دهد.

4- استفاده از گاز اُزن با توجه به وسيع الطيف بودن تأثير اين گاز روی ميکرو ارگانيسم های مختلف، اطمينان خاطر بيشتری نسبت به ساير ضد عفونی کننده ها در پی دارد و تأثير بالای اين گاز بر روی قارچ در مناطق مرطوب به صورت عملی مشهود می باشد.

5- از ديگر کارايی های استفاده از گاز اُزن قابليت بالای حذف بوی اين گاز در محيط های دارای بو می باشد که علاوه بر از بين بردن ترکيبات آروماتيک مضر و نامطبوع، با افزايش اکسيژن موجب با طراوت شدن هوای محيط نيز می گردد. می توان برای استفاده بهينه از گاز اُزن توليدی، کانال کشی جداگانه ای جهت انتقال گاز اُزن اتاق دود به سمت انبارهای نگهداری تخم مرغ انجام داد که اين امر در استريل نمودن محيط انبار نگهداری تخم مرغ بسيار مفيد می باشد.

6- از ديگر خصوصيات سيستم اُزن ژنراتور سادگی کار کردن با دستگاه می باشد چرا که برنامه ريزی سيستم با توجه به شرايط در کمپانی توليد کننده انجام گرفته است و با تعبيه نمودن تايمر در دستگاه، تنها نياز به استارت کردن آن باقی می ماند.

 

موارد کاربرد استفاده از دستگاه اُزن ژنراتور در مرغداری:

1-     ضد عفونی و استريل هوای سالن مرغداری، ستر و هچر

2-     جايگزينی فرمالين و پرمنگنات با اُزن در اتاق گاز تخم مرغ، انبار نگهداری تخم مرغ ها و …

3-     تصفيه و ضد عفونی آب مصرفی مرغداری ها و سالن های سردخانه و کاهش سختی آبُ

4-     تأمين اکسيژن خالص مورد نياز در سالن های جوجه کشی و مرغداری برای تنفس طيور

5-     کاهش ميزان گازهای سمی توليد شده در سالن مانند آمونياک، دی اکسيد کربن، سولفيد هيدروژن و …

6-     ضدعفونی و کاهش بار ميکروبی انبارهای نگهداری دانه و غلات

7-     ضدعفونی و کاهش بار ميکروبی کانتينرهای حمل جوجه و سردخانه ها

 

کاربرد اُزن در فرآيند پرورش دام

در صنعت پرورش دام، کليه فعاليت ها و اقدامات صورت گرفته در پرورش حيوانات اهلی در جهت استفاده بيشتر از محصولات و فرآورده های آنهاست. حيوانات اهلی وقتی در محيط کاملاً سالم و بدون استرس پرورش يابند حداکثر پتانسيل ژنتيکی خود را بروز داده و به بالاترين ميزان توليد می رسند. اُزن ، تکثیر و تراکم حيوانات بزرگ را در فضای کمتر برای پرورش افزايش می دهد.

دامداريها:

تکنولوژي استفاده از ازن در بخش دامداري ها موضوعي بوده است که از ديرباز در کشورهاي پيشرفته مورداستفاده قرار گرفته است. از آنجا که حيوانات تحت تأثير مواد شيميايی خودشان مانند گاز آمونياک، اسيد سولفوريک، اسيد کربنيک و غيره هستند موجب فساد و آلودگی هوا می گردند که اُزن قادر است همه اين مواد آلی را اکسيد نموده و بو های مضر را از بين ببرد که برای سلامتی حيوان مناسب می باشد. در چنين وضعيتی هضم کاملتر و بهتر و جذب مواد غذايی بهتر صورت می گيرد، بنابراين باعث افزايش قابل ملاحظه علوفه به گوشت و بهتر شدن ضريب تبديل مواد غذايی می گردد و در نتيجه سود آوری را افزايش می دهد.

استفاده از ازن به عنوان یک عامل ضدعفونی کننده بسیار قوی در آب های مصرفی فارم ها می تواند بسیار درسلامت دام و طیور موثر باشد. آب مصرفی فارم ها معمولاَ از چاه تامین می شود. آلودگی های میکروبی در آب چاهو مصرف این آب ها توسط دام و طیور و کارگران در محیط فارم باعث ایجاد بیماری و کاهش راندمان کار می شود. باکتری هایی همانند سالمونلا تیفی ( عامل حصبه) و اشریشیاکلای باعث اسهال در دام و طیور می شود. اما گازازن باعث اکسید شدن و از بین رفتن این باکتری ها می شود. علاوه بر ضدعفونی هوا و آب در فارم های مرغداری ودامداری، از ازن برای شستشوی دستگاه های شیردوش و ضد عفونی سطوح، کف سالن ها، بطری ها و تانکرهایحمل فراورده های لبنی در دامداری ها می توان استفاده نمود. ازن با از بین بردن میکرو اورگانیسم ها در این بخشها موجب استریل شدن تجهیزات و محیط فارم ها می شود

شرکت فن آوران پاک نیکسا افتخار دارد به عنوان پيش گام در بخش استفاده از اين سيستم در قسمت دامداري ها گام برداشته و در جهت بهبود هر چه بهتر کيفيت شير و کاهش ضريب تبديل مؤثر باشد که در 5 بخش مختلف مورد کاربردي خواهد داشت.

الف) استفاده از سيستم ضدعفوني کننده آب مصرفي در دامداري ها

استفاده از سيستم های تصفيه آب با استفاده از ازن موردی است که از صدها سال پيش در فرانسه مورد استقبال قرار گرفته است ولی در آمريکا پس از گذشت سالها و انتقال برخی بيماريها به وسيله آب مصرفی (کلر کارايی چندانی روی ويروسها ندارد)، هم اکنون نيز به عنوان قوی ترين ضد عفونی کننده مورد استفاده قرار می گيرد. اين روش سبب مي شود که آب کاملاً بهداشتي و استريل در اختيار گوساله قرار گيرد و در افزايش راندمان گوساله ها نقش به سزائي داشته باشد. همچنين از انتقال باکتري هايي همانند سالمونلا و اشریشياکلاي در آب مصرفیجلوگيري به عمل آيد که موجب کاهش اسهال و انتقال آن به گوساله هاي ديگر خواهد شد.

ب) CIP دستگاه هاي شير دوش به وسيله اُزن زنی آب

استفاده از اين سيستم باعث کاهش بار ميکروبي خواهد شد همچنين از ديگر مزاياي اين طرح کاهش حشرات و … خواهد بود و همچنين مي توان از آب اُزن دار شده اي که در جهت CIP و دستگاه هاي شير دوش استفاده مي شود براي مصرف شرب گوساله ها نيز استفاده کرد. همچنين استفاده از اين سيستم موجب کاهش چشمگير مقدارمصرف سود و اسيد در دامداري مي شود که علاوه بر کمک به حفاظت محيط زيست، موجبات عدم خوردگي در تأسيسات و دستگاه هاي شيردوش را نیز به همراه خواهد داشت.

ج) کاهش بار میکروبی در کود بستر

در اين روش با استفاده از دستگاه سم پاش، آب ازن دار بر روي کودها پاشيده مي شود که علاوه بر کاهش بارميکروبي  باعث  از بين رفتن حشرات و بو نيز مي گردد.

د) ضدعفونی خوراک دام

با اُزن خوراک دام ضدعفونی میشود. هم چنین اُزن علوفه دام را تازه تر نگه میدارد و از رشد کپک ها جلوگیری میکند و آلودگی های موجود در خوراک از جمله آفلاتوکسین ها را از بین میبرد و در نتیجه میزان تغذیه دام ها بیشتر و رشد دام ها افزایش می یابد. هم چنین محصول بیشتر و ایمن تری تولید می شود.

و) کاهش بیماری های دام

اُزن در هوا، باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و کپک ها را از بین میبرد. این امر سبب کاهش بیماری و مرگ و میر دام های پرورشی می گردد و تحقیقات نشان میدهند استفاده از ازن در چندین سال پی در پی، سبب کاهش بیماری های دامی و حتی حذف برخی از آنها میگردد. در تحقیقی چندساله در یک دامپروری نشان داده شد که مصرف غذای دام ها در اتاق های دارای اُزن 15 تا 20 درصد بهتر از سایر اتاق ها بوده است. هم چنین استفاده از ازن در شیرخوارگاه نشان داد که حداقل 1 پوند وزن نوزادان از شیر گرفته بیشتر از قبل بود و میزان مرگ ومیر و بیماری در آنها تا 30% کاهش داشت. مطالعه تجربی بر روی گاوها در یک مرکز تحقیقاتی نشان داد که استفاده از ازن سبب کاهش امراضی نظیر ورم پستان، التهاب رحم و هم چنین تسریع بهبود زخم در گاوها می شود. عملکرد اُزن به طور مؤثری مانند عملکرد آنتی بیوتیک ها است.

خلاصه ای از کاربردها و مزایای اُزن در دامداری به قرار زیر است:

1- ضدعفونی آب مصرفی دام
2- ضدعفونی هوای دامداری
3- ضدعفونی تجهیزات و لوازم دامداری
4- ضدعفونی سالن های شیردوشی و زایشگاه دامداری
5- ضدعفونی تانکرهای حمل شیر
6- کاهش بو و مگس در دامداری ها
7- استفاده از آب اُزن دار به جای آب داغ در شست و شوی CIP دستگاه شیر دوش
8- استفاده از آب اُزن دار برای کاهش بار میکروبی در کود بستر
9- افزایش تعداد و اندازه دام
10- کاهش بیماری و مرگ و میر
11- افزایش راندمان تبدیل غذا به گوشت
12- افزایش تولیدات دامی نظیر شیر و گوشت
13- کاهش هزینه های گرمایش
14- استفاده در محل بدون نیاز به استفاده از مواد شیمیایی ضد عفونی کننده
15- کاربری آسان
16- نگهداری ارزان

 

مزایای استفاده از ازن ژنراتور صنعتی دائم کار در کشتارگاه

در بخش مربوط به کشتارگاه هاي دام و طيور مي توان از اين سيستم در 4 بخش مختلف استفاده کرد:

• استفاده از سيستم ازن ژنراتور در جهت استريل و ضد عفوني کردن آب مصرفي
• در جهت کاهش بار ميکروبي لاشه و کاهش فاضلاب همراه با کاهش تعويض آب سرد چيلر
• استفاده از اين سيستم در جهت حذف بو و استريل کردن هوا و سطوح سالن بسته بندي
• در جهت حذف بو و مواد آلي در تصفيه فاضلاب کشتارگاه
• ضد عفوني و استريل سطوح و هواي کانتينرهاي حمل جهت کنترل آلودگي هاي ثانويه
همچنين استفاده از اين سيستم در بخش کشتارگاه ها علاوه بر بالا بردن سطح بهداشتي کشتارگاه ها از انتقال آلودگي در بخش سرد کردن و شستشوي لاشه نيز جلوگيري به عمل مي آورد.

پرورش آبزيان با استفاده از اُزن ژنراتور

استفاده از ازن در صنعت پرورش آبزیان با هدف ارتقای سطح تولید سالانه و افزایش میزان تولید در واحد سطح، موثر بوده و نتایج مثبت آن در پژوهشهای به عمل آمده به اثبات رسیده است.

 

برخی کاربردهای ازن در استخرهای پرورش ماهی عبارتند از:

– گندزدایی و تصفیه آب استخرهای پرورش و تکثیر ماهی

– کمک به انعقاد و ته نشینی یا فیلتراسیون

– استفاده در سیستم های مدار بسته بجای استفاده از uv

– استفاده بهینه از آب استخر در صورت سیرکولاسیون آب

– کاهش بیماری های ماهی و CIP استخرها

– حذف اکسید آمونیاک و نیتریت مازاد

– افزایش میزان اکسیژن محلول در آب

لازم به ذکر است که تسهیلات ارائه شده توسط شرکت فن آوران افق پاک نیک از جمله تخفیف 30 % در خرید دستگاه ومنظور کردن شرایط عالی برای بازپرداخت هزینه دستگاه، ضمانت یکساله کلیه محصولات و 10 سال خدمات پس ازفروش کلیه محصولات در تطابق کامل با طرح توجیه اقتصادی می باشد که میزان امکان پذیری و اجرایی بودن یک پروژه،ثمربخشی و در نهایت توجیه پذیری سرمایه گذاری آن را تعیین می نماید.

نظرات کاربران
نظری وجود ندارد ، شما اولین نفری باشید که نظر میدهد. » ارسال نظر «

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *