ازن در صنایع لبنی

admin
231
ازن در صنایع لبنی

طرح کاهش بار میکروبی محصول با استفاده از ازن در کارخانجات لبنی

ازن بعنوان یک اکسید کننده قوی به شمار می رود . عملکرد آن مطابق با اصول بهداشتی می باشد و قادر به از بین بردن میکروارگانیسم های متعدد از طریق اکسید کردن غشاء سلولی می باشد. شواهد علمی نشان می دهد که ازن در از بین بردن طیف وسیعی از پاتوژن های بالقوه از جمله باکتری ها ، انگل ها ، اسپور ، کپک و مخمرها بسیار موثرتر از کلر عمل می کند . ازن برخلاف بسیاری از مواد ضدعفونی کننده ها تاثیر منفی روی محیط زیست ندارد بدلیل اینکه سریعا به اکسیژن (o2) تبدیل می شود .
موارد کاربرد ازن در صنایع لبنی شامل بخش های زیر می باشد :
– ضدعفونی کردن هوای کلیه سالنها
– شستشوی بطری ها ( پت )
– استریل کردن آب مصرفی کارخانه به روش ازن آب
– استریل کردن سیستم انتقال (لوله ها ، تانک های ذخیره ) CIP

 

 

ضدعفونی کردن هوای کلیه سالنها

در تولید شیر و محصولات لبنی میکروارگانیسم هایی در هوا و سطح وجود دارند که در زمان بسته بندی مواد منجر به آلودگی در محصولات می شوند . رطوبت بالای هوا در سالن های تولید منجر به تکثیر قارچ ها در سالن شده و کپک ها ، مایکوتوکسینها و هاگ ها را تولید می کند که می تواند در تمام سالن تولید توسط سیستم تهویه هوا با چرخش هوا پخش شود که منجر به آلودگی محصولات لبنی و تکثیر کپک و مخمر داخل آنها شود . هوای سالن در شرکت هایی که از بهداشت پایینی برخوردار هستند می تواند منجر به افزایش آلودگی های ثانویه در فرایند شیر، توسط تعدادی از میکروارگانیسم های بیماری زا که از فرایند پاستوریزاسیون باقی مانده اند شود.
ازن می تواند در لبنیات بعنوان یک گاز برای استریل هوا استفاده شود .
بررسی تاثیر ازن :
– ازن از رشد کپک های روی سطح پنیر در طول عمل آوری بگونه ای موثر جلوگیری می کند.
– قرار گیری در معرض دوز پایینی از ازن از رشد کپک های جدید در طرفین جلوگیری می کند و به فاسد شدن پنیر پایان می دهد .
– به طور قابل توجهی اسپورهای کپک آزاد در سالنهای با ازن ضدعفونی شده کاهش میابد.
– قابلیت ضدعفونی سالن در حد استریل در طول شب برای غیر فعال کردن میکروارگانیسم هایی از جمله استافیلوکوکوس اورئوس.
– استفاده از ازن بر روی طعم پنیر هیچگونه تاثیری نمی گذارد .
– 0.1 میلیگرم بر مترمکعب ازن در سالن تولید پنیر 80% از اسپور های کپک را غیر فعال می کند .
– مقدار باکتری ها هوای اطراف شیر بطور قابل توجهی کاهش می یابد .
– آزمایشات انجام شده بر روی استفاده از ازن در پودر شیرخشک نشان می دهد که نمونه باکتری ها 1000 برابر بالاتر از نمونه ای است که با ازن ضدعفونی شده است .
– ذخیره سازی موادی از قبیل پنیر، بیکن ، کره و سبزیجات برای مدت طولانی در محفظه حمل و نقل یا سالن بدون ایجاد هرگونه آلودگی ممکن می سازد .
– استفاده از ازن در سالن تولید لبنیات رشد کپک و مخمر را کنترل می کند .

 

 

کاهش بار ميکروبي محصول

براي کاهش بار ميکروبي محصول نيز می بايستی هوای سالن توليد وبسته بندی ماست و شير عاری از هر نوع ميکروارگانيسمی باشد. برای انجام اين عمل از يک دستگاه Ozonica Series استفاده می شود که اين دستگاه به دو صورت انجام می گردد:
1. به حالت Attack با توجه به ميزان آلودگی محيط دستگاه يک ساعت پس از خروج آخرين کارگر از سالن به صورت اتوماتيک روشن شده و گاز ازن با غلظت بالا در محيط تزريق می گردد و اين کار تا دو ساعت قبل از ورود اولين نفر به داخل سالن ادامه دارد، در اين حالت می توان علاوه بر ضد عفونی هوای سالن، تمامی سطوح هم استريل می شود.

2.- در حالت دوم در طول مدت زمان کاری کارکنان با کنترل اتوماتيک دستگاه عمل استريل کردن را انجام می دهد. شايان ذکر است با اين روش کليه ميکروارگانيسم ها حتی ويروسها از بين خواهند رفت. جهت اطمينان بيشتر اين دستگاه مجهز به سيستم مانيتورينگ و سنسور ازن می باشد و به صورت آن لاين مقدار ازن موجود در هوا را اندازه گيری و بر روی صفحه نمايشگر نشان می دهد.

 

 

شستشوی پت :

آلودگی محصول دوغ غالباً از میکروارگانیسم های هوای سالن و بطری ایجاد می گردد که عمده این میکروارگانیسم ها کپک،مخمر،کلی فرم و اشریشیا کلی(E.coli) و … می باشد .
زمان تماس در میان رینزر ها کوتاه است شما به یک ضدعفونی کننده سریع نیاز دارید . ازن قویترین ماده ضدعفونی کننده شیمیایی در دسترس می باشد. ازن بیشتر از هر ماده ضدعفونی کننده دیگر میکروب ها را در مدت زمان کوتاه از بین می برد توانایی از بین بردن 99 درصد باکتری های زیستی را بدون هیچ تاثیر یا پی آمد منفی روی سلامتی دارا است.
ازن جهت ضدعفونی تولید دوغ شامل بخش آب ، بطری ، تجهیزات بطری ، درپوش مهر و موم شده از بطری و هرگونه میکروارگانیسم های منتقله از راه هوا در فضای هوا در بالای آب می باشد .
علاوه براین طعم و مزه را بهبود می بخشد و بو را حذف میکند و مواد آلی و غیر آلی نامطلوب که ممکن است در حال خاضر در منابع آب وجود داشته باشد را اکسید می کند .
اگر ازن را با کلر مقایسه کنیم ، ازن 99 درصد از 60000 میلی لیتر / کلی فرم ها آب آلوده را در 8/2 ثانیه با دوز ppm1/0 از بین می برد کلر با دوز مشابه به 15000 ثانیه نیاز دارد.
ژنراتور ازن را می توان در تمام انواع استاندارد رینزر مورد استفاده قرار گیرد . علاوه بر این قطعات رینزر در هر زمان موجود است . ژنراتور دارای طراحی به خصوص و جمع و جور(فشرده) و نصب آسان است.غلظت مورد استفاده ازن عبارتند از ppm 1-5/0 و حجم آب تزریقی برای انجام کار به طور متوسط 35-106 ft3/h 1-3 m3/h)).

 

 

فواید ازن :

– ازن باکتری ها ، ویروس ها ، هاگ ها و جلبک ها را از بین می برد و 3000 بار سریعتر از کلر و سایر روشهای ضدعفونی به شمار می رود .
– ازن مواد آلی که موجب 99درصد از طعم و مشکلات بو می شود را اکسید می کند .
– ازن سریع تر از سایر روشهای ضدعفونی است .
– ازن 20 دقیقه نیمه عمر دارد وهیچگونه اثرات مضری به جا نمی گذارد .
– ازن عمر مفید آب را افزایش می دهد .
یک پک ازن ژنراتور شامل :
– Ozone generator
– ( Mixer (venturi
– Measured value control
– Ozone monitoring optional
– Strong tank

 

در خط توليد دوغ , بطری که جهت بسته بندی دوغ استفاده می شود ، می بايستی استريل باشد . جهت شستشوی بطری ، از آب با غلظت بالای ازن استفاده میشود ، برای انجام این کار از یک دستگاه ازن ژنراتور که در نزدیکترین مکان نسبت به مخزن نصب گردیده است استفاده می شود ، ازن به صورت مداوم با غلظت بالا در آب تزریق می شود.این آب ازن دار به مدت 10 دقیقه سیر کوله می گردد و بطری با آب ازن دار شستشو شده و سطح داخلی بطری کاملا استریل می گردد. در اين مورد ميتوان گاز ازن اضافي كه توسط مخزن واسطه از مسير بطري شو گرفته مي شود را جهت ضدعفوني هواي سالن دوغ به صورت همزمان يا در شبها استفاده نمود. (در کارخانجاتی که به صورت تک شیفت یا دو شیفت می باشند.)

Means of Disinfection

 

استریل کردن آب مصرفی کارخانه به روش ازن آب

آب یکی از منابع طبیعی است که برای زندگی ضروری است بنابراین کیفیت آن تاثیر به سزایی در سلامت انسان دارد.
آلودگی میکروبی آب کلر ، با توجه به قابلیت های آن برای از بین بردن میکروبها ، یکی از رایج ترین ماده ضدعفونی کننده آب به شمار می رود.
ازن بعنوان یک جایگزین موثرتر و سالم بجای کلر استفاده می شود و روشی برای تضمین ضدعفونی آب و برای جلوگیری از تولید مواد سمی می باشد و بطور گسترده ای شناخته شده است و برای غیرفعال سازی سریع و موثر عوامل بیماری زا ومیکروارگانیسم ها استفاده می شود.

ضدعفونی آب با توجه به قطر میکروارگانیسم ها به دو صورت انجام می گیرد،از طریق فیلتر ذرات با قطر بزرگتر جداسازی میشوند و میکروارگانیسم های مضر بالقوه که در سیستم های ذخیره و توزیع وجود دارند و از فیلتر عبور کرده به وسیله مواد ضدعفونی کننده صورت می گیرد .
آب معمولا در یک مخزن ذخیره سازی موقت ) contact tank ( نگه داری میشود و به ما اجازه می دهد تا عمل ضدعفونی بطور کامل انجام شود .
ضدعفونی اولیه برای غیرفعال کردن ارگانیسم ها بیماری زا در نظرگرفته می شود برای جلوگیری از گسترش بیماری های منتقله از راه آب به کاربران پایین دست محیط زیست است. پاتوژن ها شامل ویروس ها ، باکتری ها از جمله سالمونلا ، وبا ، شیگلا و تک یاخته از جمله ژیاردیا ، لامبیا و باقی cryptosporidia Table1 لیست بعضی از میکروارگانیسم های رایج در فاضلاب و بیماری های مرتبط با آنها نشان داده شده
است.

استریل کردن آب مصرفی کارخانه به روش ازن آبآب یکی از منابع طبیعی است که برای زندگی ضروری است بنابراین کیفیت آن تاثیر به سزایی در سلامتانسان دارد.آلودگی میکروبی آبکلر ، با توجه به قابلیت های آن برای از بین بردن میکروبها ، یکی از رایج ترین ماده ضدعفونی کننده آب بهشمار می رود.

ازن بعنوان یک جایگزین موثرتر و سالم بجای کلر استفاده می شود و روشی برای تضمین ضدعفونی آب وبرای جلوگیری از تولید مواد سمی می باشد و بطور گسترده ای شناخته شده است و برای غیرفعال سازیسریع و موثر عوامل بیماری زا ومیکروارگانیسم ها استفاده می شود.ضدعفونی آب با توجه به قطر میکروارگانیسم ها به دو صورت انجام می گیرد،از طریق فیلتر ذرات با قطربزرگتر جداسازی میشوند و میکروارگانیسم های مضر بالقوه که در سیستم های ذخیره و توزیع وجود دارند واز فیلتر عبور کرده به وسیله مواد ضدعفونی کننده صورت می گیرد .

آب معمولا در یک مخزن ذخیره سازی موقت ) contact tank ( نگه داری میشود و به ما اجازه می دهدتا عمل ضدعفونی بطور کامل انجام شود .ضدعفونی اولیه برای غیرفعال کردن ارگانیسم ها بیماری زا در نظرگرفته می شود برای جلوگیری از گسترشبیماری های منتقله از راه آب به کاربران پایین دست محیط زیست است.

پاتوژن ها شامل ویروس ها ،باکتری ها از جمله سالمونلا ، وبا ، شیگلا و تک یاخته از جمله ژیاردیا ، لامبیا و باقی cryptosporidiaTable1 لیست بعضی از میکروارگانیسم های رایج در فاضلاب و بیماری های مرتبط با آنها نشان داده شده است.

TABLE 1 INFECTIOUS AGENTS
POTENTIALLY PRESENT IN UNTREATED
DOMESTIC WASTEWATER
Organism Disease Caused
Bacteria
Escherichia coli
(enterotoxigenic)
Gastroenteritis
Leptospira (spp.) Leptospirosis
Salmonella typhi Typhoid fever
Salmonella (=2,100 serotypes) Salmonellosis
Shigella (4 spp.) Shigellosis (bacillary
dysentery)
Vibrio cholerae Cholera
Protozoa
Balantidium coli Balantidiasis
Cryptosporidium parvum Cryptosporidiosis
Entamoeba histolytica Amebiasis (amoebic
dysentery)
Giardia lamblia Giardiasis
Helminths
Ascaris lumbricoides Ascariasis
T. solium Taeniasis
Trichuris trichiura Trichuriasis
Viruses
Enteroviruses (72 types, e.g.,
polio, echo, and coxsackie
viruses)
Gastroenteritis,
heart anomalies,
meningitis
Hepatitis A virus Infectious hepatitis
Norwalk agent Gastroenteritis

نظرات کاربران
نظری وجود ندارد ، شما اولین نفری باشید که نظر میدهد. » ارسال نظر «

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *